Dla niej i dla niego Polecane

Biżuteria z motywem skrzydeł – za co ją kochamy?

3 stycznia 2019
Adobe Stock, autor: Magryt, 105024910

Adobe Stock, autor: Magryt, 105024910

Skrzydła nieodmiennie królują w biżuterii. Niewielkie i delikatne jak u ptaka, błyszczące i potężne niczym atrybut anioła, a nawet czarne i nieco mroczne, kojarzące się z upadłymi istotami z piekieł. Pokochały je kobiety na całym świecie i dziś pojawiają się jako element każdego typu biżuterii – od kolczyków, nawet po pierścionki. Są one jednak nie tylko piękną ozdobą, ale również znanym od tysięcy lat symbolem. Jakie jest ich znaczenie?

Boski atrybut

Motyw skrzydeł zaczął pojawiać się już w starożytności. W mitologii greckiej i rzymskiej kojarzony był przede wszystkim z bogami i ich wysłannikami. Skrzydła były znakiem rozpoznawczym Nike i Ateny, jednak przede wszystkim pamiętamy je z mitów o boskim posłańcu Hermesie – u tego bohatera starożytnych opowieści pojawiały się one w największej ilości – przy lasce, kapeluszu, a nawet przy stopach.

Pierścionek wąska obrączka z ruchomym skrzydłem / 332 zł

Pierścionek wąska obrączka z ruchomym skrzydłem / 332 zł

Motyw ten był też niezwykle istotnym elementem mitu o Dedalu i Ikarze. To w tej opowieści Dedal stworzył dla siebie i syna sztuczne skrzydła z wosku i piór, które miały zapewnić im bezpieczny powrót do rodzinnego kraju i wyzwolić z Krety pod panowaniem Minosa. Jak wiedzą wszyscy wielbiciele mitologii, plan ten się nie powiódł, pod wpływem tego mitu skrzydła jednak na wieki pozostały symbolem wolności, odwagi, oraz niezwykłej wręcz wiedzy.

W kulturze chrześcijańskiej

W kulturze chrześcijańskiej były one traktowane w podobny sposób. Stały się one atrybutem aniołów, czyli boskich posłańców, pośredników między Bogiem a ludźmi. Zyskały jednak za sprawą Biblii dodatkowe znaczenie – stały się symbolem ochrony, opieki, bezpieczeństwa. W końcu to właśnie archaniołowie stali się najpotężniejszymi obrońcami ludzi, a o aniołach stróżach uczy się dziś dzieci już od maleńkości.

Złota diamentowana zawieszka SKRZYDŁO / 436 zł

Złota diamentowana zawieszka SKRZYDŁO / 436 zł

Ulubieńcy poetów

Motyw ten upodobali sobie również wielcy poeci i pisarze różnych epok. Skrzydła były dla nich symbolem metaforycznego oderwania się od ziemi, poetyckiego natchnienia, radości życia i ucieczki od spraw prozaicznych. W swojej twórczości do skrzydeł nawiązywał już Horacy, pojawiały się one jednak również u wielkich polskich twórców – między innymi u Kochanowskiego czy Mickiewicza.

Czarne skrzydła

Z czasem pojawiło się jednak również upodobanie do czarnych skrzydeł – takich, jakie mają kruki, wrony czy nawet upadłe anioły. Wiąże się to przede wszystkim z popularnością filmów i książek fantasy, w których królują fantastyczne, nieco mroczne istoty. Te skrzydła są oznaką tajemniczości, oryginalności i bezkompromisowości.

Wielość znaczeń, piękny kształt, ścisły związek ze sztuką – wszystko to sprawiło, że dziś skrzydła są jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej fascynujących motywów w biżuterii. Wszystkich tych, którzy szukają podobnych ozdób zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie można znaleźć przepiękną biżuterię przedstawiającą ten wspaniały symbol.

Podobne artykuły
Brak komentarzy