Mimo że w młodym wieku doświadczył wielu krzywd, znalazł w sobie siłę i determinację, żeby spełnić marzenia oraz zająć miejsce obok najwybitniejszych artystów. Dziś opowiadamy o osiągnięciach francuskiego jubilera – Alphonse’a Fouqueta. Zapraszamy do lektury.
Silny charakter i wielki talent
Alphonse Fouquet urodził się w 1828 roku w Alençon (Francja). Kilka lat później zamieszkał w Paryżu. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazła się rodzina, już w wieku 11 lat rozpoczął pracę. Pierwsza wytwórnia biżuterii, do której został przyjęty, znajdowała się w dzielnicy, gdzie tworzyło wielu jubilerów, złotników i zegarmistrzów. Według opowieści, pierwsza praca była dla młodego Alphonse’a trudnym doświadczeniem. Pracował przez kilkanaście godzin dziennie, otrzymując niewielkie wynagrodzenie, a jego mistrz lubował się w wypowiadaniu krytycznych uwag.
Trudne warunki pracy nie osłabiły entuzjazmu Alphonse’a. Po kilku latach zdecydował się na zmianę miejsca zatrudnienia, rozpoczynając od nauki tworzenia taniej, sztucznej biżuterii. Kluczowym momentem okazała się jednak współpraca z firmą Rouvenat. To właśnie tam po raz pierwszy miał okazję przyjrzeć się prawdziwemu złotnictwu. Panująca atmosfera pozytywnej rywalizacji spowodowanej zbliżającą się Wystawą Światową udzieliła się również jemu. Zgłosił się do konkursu na projekt biżuterii, a jego praca wywarła duże wrażenie na nowym mistrzu.
Biżuteria artystyczna i klasyczne projekty
Wyborna opinia mistrza dodała młodemu twórcy odwagi oraz pewności siebie. Postanowił poświęcić się nauce projektowania i modelowania w wosku. Otworzył własną firmę, a po odniesieniu sukcesu na kolejnej Wystawie Światowej, przeniósł siedzibę na Avenue de l’Opera 35. Zatrudniał kilkudziesięciu pracowników, a projekty sygnowane jego nazwiskiem cieszyły się uznaniem klientów ze Starego Kontynentu i Ameryki Południowej.
Po kilkunastu latach firmę o fenomenalnej reputacji przekazał synowi (Georges’owi), a sam poświęcił się pracy nad książką. Georges kontynuował wizję ojca, ale poszukiwał też własnej drogi. Tworzył biżuterię artystyczną o nowoczesnych, oryginalnych formach, a także klasyczne, harmonijne projekty, w których główne role grały złoto oraz emalia. Współpracował m.in. z czeskim grafikiem i malarzem Alfonsem Muchą. Niezwykle ciekawym efektem tej współpracy była bransoletka, o której wykonanie poprosiła słynna aktorka Sarah Bernhardt (projekt możesz zobaczyć tutaj).