Biżuteria

Jak dbać o zegarek mechaniczny?

6 lipca 2021

Zegarek mechaniczny o wysokiej jakości często wiąże się z wysoką ceną, jednak będzie on nam służył przez wiele lat, pod warunkiem, że będziemy o niego prawidłowo dbać. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad Twój zegarek będzie działał bez zarzutu, precyzyjnie wskazując godzinę i jednocześnie prezentując się nienagannie. 

Jak działa zegarek?

Aby prawidłowo dbać o zegarek, ważne jest zrozumienie zasady jego działania. Te najprostsze mechanizmy składają się z kilkudziesięciu, czasami stu części, natomiast zegarki z dodatkowymi wskazaniami mogą zawierać nawet 300 elementów. Warto także zauważyć, że wszelkie części znajdujące się w zegarku są naprawdę niewielkie, jednak działają z dużą precyzją. Nietrudno się domyślić, że nawet najmniejsze uszkodzenia mogą negatywnie wpłynąć na jego pracę. Oczywiście te najnowsze zegarki wyróżniają się coraz większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie oznacza to, że nie należy korzystać z nich ostrożnie i z odpowiednią troską. Z tego powodu w poniższym artykule omówimy najważniejsze zasady obsługi zegarka mechanicznego.

 

Zegarek ATLANTIC SEAHUNTER 71360 43 23 / 888 zł

Zegarek ATLANTIC SEAHUNTER 71360 43 23 / 888 zł

 

Przede wszystkim smarowanie

Działanie zegarka opiera się na stałym ruchu elementów mechanicznych, z których jest zbudowany. Zegarki, jak każde inne urządzenie mechaniczne wymagają użycia smarów umożliwiających ich swobodną pracę bez tarć, które zaburzają płynność ruchu. W tym celu wykorzystuje się smary mineralne lub syntetyczne. Należy jednak pamiętać, że nasmarowanie zegarka powinno być przeprowadzane przez zegarmistrza, który przy okazji dokona kontroli ogólnego stanu mechanizmu. Warto wspomnieć, że smary po pewnym czasie tracą swoje właściwości, dlatego czynność tę powinno się powtarzać co 5 lat użytkowania zegarka.

Wodoszczelność zegarka

Większość zegarków mechanicznych posiada wodoszczelność na poziomie 30 m, co świadczy klasie 3ATM. Niemniej jednak nie oznacza to, że w tych zegarkach możemy się kąpać lub pływać. Taki poziom wodoszczelności chroni mechanizm przed zachlapaniem np. podczas mycia rąk lub deszczu. Należy jednak pamiętać, że z czasem wszystkie elementy zegarka się zużywają, w tym uszczelki, które chronią mechanizm przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Może to skutkować osadzaniem się pary wodnej na szkle zegarka, a w najgorszym wypadku uszkodzeniem mechanizmu, dlatego podczas wizyty u zegarmistrza polecamy rozważyć wymianę uszczelek, aby uniknąć awarii.

Gwałtowne zmiany temperatur

Każdy czasomierz wykonany jest z elementów, których prawidłowe działanie warunkuje odpowiednia temperatura. Jak dobrze wiadomo, mechanizm zegarka składa się z wielu metalowych części, które stają się mniej lub bardziej plastyczne pod wpływem temperatury. Z tego powodu zegarek nie powinien być wystawiany na mniejsze lub większe temperatury, tj. poniżej 0°C i powyżej 40°C. Szczególnie niebezpieczne dla zegarka są duże skoki temperatur, z którymi mamy do czynienia na plaży, gdzie po przebywaniu na słońcu zanurzamy zegarek w zimnej wodzie – w takich sytuacjach najlepiej zostawić zegarek w domu.

Przedstawione powyżej porady powinny zapewnić prawidłową pracę czasomierza przez wiele lat, niemniej jednak kluczowe są regularne wizyty u zegarmistrza, dzięki którym unikniesz wielu poważnych usterek uniemożliwiających dalsze korzystanie z urządzenia.

Podobne artykuły
Brak komentarzy