Zaręczyny to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej zakochanej pary. Przyjęło się, że mężczyzna powinien oświadczyć się swojej wybrance w sposób bardzo uroczysty, klękając na jedno kolano i wręczając jej pierścionek zaręczynowy.
Jednak nie zawsze oświadczano się w taki sposób. Skąd wzięła się tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego i jak zmieniała się historia zaręczyn na przestrzeni lat?
.
W starożytności
Początki historii pierścionków zaręczynowych sięgają już starożytnego Egiptu. Podobno to właśnie tam zapoczątkowano tradycję wręczania tego rodzaju biżuterii kobietom. Początkowo była ona wykonywana z prostych materiałów, na przykład traw lub drutu. Szybko jednak zaczęto wytwarzać pierścionki z bardziej drogocennych surowców, takich jak złoto, brąz czy nawet kość słoniowa.
Nieprzypadkowy był kształt samej biżuterii — okrąg symbolizował wieczność i nieskończoność miłości zakochanych. Podobno noszono go na czwartym palcu lewej dłoni, co miało związek z legendą, według której przebiegała tamtędy żyła doprowadzająca krew do serca. Co prawda teoria ta nie została potwierdzona przez historyków, ale do dziś w wielu kulturach właśnie na tym palcu należy nosić pierścionek zaręczynowy.
Podobnie jak starożytni Egipcjanie, tak również Grecy i Rzymianie sygnalizowali swoje matrymonialne zamiary poprzez wręczenie ukochanej osobie biżuterii. Ozdoby te były zwykle wykonywane z metalu, ponieważ na złoto mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi.
Tradycja chrześcijańska
W tradycji chrześcijańskiej zwyczaj wręczania biżuterii, a co za tym idzie okres narzeczeństwa, pojawił się dość późno. Został wprowadzony w XIII wieku przez papieża Innocentego III. Od tej pory pierścionek zaręczynowy stał się przyrzeczeniem i obietnicą zawarcia małżeństwa w niedługim czasie. Pierścionek noszony na palcu młodej damy był również sygnałem dla kawalerów, że jest ona już zajęta.
Pierścionek z brylantem
Tak powszechny współcześnie pierścionek zaręczynowy z diamentami po raz pierwszy został wręczony w okresie renesansu. Otrzymała go od swojego wybranka Maria Burgundzka. Austriacki książę w 1477 roku podarował swojej narzeczonej biżuterię, która ozdobiona była brylantami układającymi się w kształt litery „M”.
W kolejnych stuleciach moda na pierścionki zaręczynowe stawała się coraz bardziej popularna. Na przykład w XVI wieku chętnie wybierano pierścionki z kamieniami szlachetnymi w różnych kolorach lub z motywami kwiatowymi. Natomiast w epoce wiktoriańskiej dużą popularnością cieszył się również motyw serca. Powszechniej dostępna i tańsza stała się wówczas również biżuteria zdobiona diamentami.
Znane nam dziś pierścionki zaręczynowe — czyli pierścionki wykonane zazwyczaj ze złota, z oczkiem w centralnym miejscu — popularne stały się dopiero w latach 30. XX wieku.
Dziś najchętniej wybieranym kamieniem szlachetnym wykorzystywanym w jubilerstwie do ozdoby pierścionków zaręczynowych jest diament, choć coraz częściej decydujemy się na biżuterię personalizowaną lub wykonywaną na zamówienie.
Pierścionki zaręczynowe mają bardzo długą tradycję. Mimo, że zwyczaje związane z tą chwilą zmieniały się na przestrzeni wieków to zwyczaj obdarowywania ukochanej pierścionkiem pozostał taki sam. Zmienia się tylko moda dotycząca samego modelu pierścionka. Kiedyś modne były diamenty i brylanty, a dziś coraz częściej stawia się na inne kamienie szlachetne i pierścionki personalizowane.