Półprodukty wykorzystywane do wyrobu kolczyków artystycznych to prawdziwy temat-rzeka: wystarczy szybkie przejrzenie katalogów sklepów lub blogów prowadzonych przez domowe czy nawet profesjonalne twórczynie i twórców biżuterii, by dojść do wniosku, że chyba nie ma drobnego (a często nawet wcale nie drobnego!) przedmiotu, koralika, kamienia szlachetnego i dowolnego innego materiału, z którego ktoś kiedyś nie zrobiłby kolczyka.
Choć kolczyki artystyczne są nieskończenie różnorodne, jedna rzecz pozostaje niezmienna: wszystkie muszą mieć zapięcie! Można chyba nawet powiedzieć, że to właśnie zapięcie jest tym, co „robi” kolczyk. Ten element kolczyka to dobra ilustracja znanego powiedzenia o tym, że to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu. Większość z nich zaprojektowana jest bowiem w taki sposób, by możliwie jak najmniej rzucać się w oczy i nie odciągać uwagi od tego, co w kolczyku najważniejsze, czyli jego ozdobnej części: robią to jednak na rozmaite sposoby. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom zapięć i ich zastosowaniom.
Sztyfty
Sztyft, nazywany także wkrętką, to jeden z najczęściej wykorzystywanych typów zapięć. Jak sama nazwa wskazuje, jest to cieniutki bolec wsuwany w otwór w uchu lub innej przekłutej części ciała i zabezpieczany od drugiej strony zatyczką – często tak zwanym barankiem, czyli zatyczką, która kształtem przypomina zawinięte baranie rogi. Sztyfty są idealne do małych i lekkich kolczyków, które nie mają luźnych wiszących elementów.
Bigle
Istnieje kilka rodzajów bigli, ale łączy je jedno: są wygięte w łuk, dzięki czemu kolczyk może całkiem dosłownie zawisnąć na uchu. Czasem bigiel nie jest zabezpieczony żadnym zapięciem, ale często – zwłaszcza w przypadku biżuterii wykonanej z droższych materiałów – wyposażony jest w maleńki zatrzask (to tak zwany bigiel angielski: kolczyki wykonane na nim rewelacyjnie trzymają się w uchu, ale w przypadku zahaczenia o coś stwarzają poważne ryzyko naderwania małżowiny) lub haczyk.
Zapięcia do kolczyków-kół
Klasyczne koła to biżuteryjna klasyka – ale ich charakterystyczny kształt wymaga specjalnego zapięcia. Obecnie często stosuje się mechanizm przypominający wyprostowany bigiel (z haczykiem), ale w bardziej luksusowych projektach artystycznych wykorzystuje się specjalny rodzaj zatrzasku, który pozwala zakleszczyć w sobie dwa końce koła, tworząc ładną, gładką obręcz.
Jak wybrać zapięcie?
To, jaki rodzaj zapięcia należy wybrać, powinno być uzależnione przede wszystkim od wielkości kolczyka: im większy, tym bardziej solidne zapięcie. Warto jednak wziąć pod uwagę także to, kto ma nosić biżuterię. Jeżeli projektujemy z myślą o dzieciach, zwłaszcza młodszych, wybierzmy raczej takie zapięcia, które nie zrobią maluchowi krzywdy, gdy zahaczy o coś uchem – na przykład sztyfty z barankiem. Biżuteria dla dorosłych, aktywnych kobiet powinna mieć taki zamek, który będzie pewnie trzymał ozdobę w miejscu, a kolczyki, które mają być noszone na wyjątkowe okazje, muszą mieć eleganckie zapięcie, które albo w ogóle nie zwraca na siebie uwagi, albo wygląda na tyle estetycznie, aby nie zepsuć efektu.
Wszystkich, którzy chcą kupić biżuterię dla siebie lub bliskiej osoby, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu. Znaleźć można tam liczne łańcuszki, wisiorki, pierścionki lub kolczyki, w tym złote kolczyki z koralem. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!