Nowy łańcuszek, piękne kolczyki, najmodniejsza w tym sezonie bransoletka. Chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, dlatego warto abyśmy wiedziały, jak same możemy zadbać o żywotność biżuterii i jej piękny wygląd.
Uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwe przechowywanie, zagubione zatyczki od kolczyków to problemy, z którymi spotkało się zapewne wiele naszych czytelniczek. W dzisiejszym artykule przedstawimy więc, z jakimi uszkodzeniami biżuterii spotykamy się najczęściej, a także jak prawidłowo dbać o delikatną biżuterię, aby jak najdłużej i w dobrym stanie cieszyła nasze oko.
a
1. Przechowywanie i reakcje chemiczne
Wydawać by się mogło, że przechowywanie biżuterii jest niezwykle proste, bo przecież co skomplikowanego może być w schowaniu kolczyków czy łańcuszka do pudełeczka? Nic bardziej mylnego. Każdy element biżuterii, powinien być odizolowany od pozostałych. Najlepszym sposobem jest zawinięcie w miękką szmatkę i zamknięcie w osobnym woreczku. Woreczek można schować do szkatułki, na przykład drewnianej. Jeżeli w danym momencie nie zakładasz wybranej biżuterii zbyt często, również powinnaś zadbać o jej właściwe zabezpieczenie i przechowywanie.
Uwaga! Biżuteria, która przechowywana jest w metalowych pojemnikach, może wchodzić w reakcje! Specjalne szkatułki do przechowywania biżuterii, można znaleźć w wielu sklepach, również jubilerskich.
2. Wypadanie kamieni, przebarwienia
Kamień ukryty w pierścionku, czy długich, wieczorowych kolczykach, też zasługuje na szczególną uwagę. Niestety, większość biżuterii negatywnie reaguje na kontakt z wodą (szczególnie perły i masa perłowa), a najczęstszym skutkiem tego zaniedbania jest utrata połysku i przebarwienia. Obowiązkowo, musisz zdejmować biżuterię przed kąpielą lub myciem naczyń!
Jeżeli uwielbiasz biżuterię z kamieniami zwróć uwagę, aby nie miała ona kontaktu z wodą, ponieważ zamoczenie takiej biżuterii może spowodować wypadanie kamieni, a tego byśmy nie chcieli, prawda? Pamiętaj także, aby nie przechowywać biżuterii w łazience, gdzie narażona jest na wilgoć.
3. Czernienie srebra
Musisz unikać sytuacji, w której biżuteria ma kontakt z detergentami bądź innymi kosmetykami. Zarówno kosmetyki, jak i detergenty, mogą mieć negatywny wpływ na srebrną biżuterię, co np. w przypadku wspomnianego srebra, może powodować jego czernienie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dużo stopów biżuterii, reaguje z substancjami znajdującymi się w detergentach i kosmetykach, co prowadzi do niszczenia.
Biżuterii nie powinnaś czyścić domowymi sposobami (np. często używaną pastą do zębów), gdyż również i one powodują trwałe zmatowienie lub przebarwienie powierzchni.
Co równie istotne, biżuterię powinnaś zakładać dopiero po skończeniu porannej toalety i wykończeniu makijażu, spryskaniu się perfumami. Nie perfumuj się w miejscach, gdzie za chwilę znajdzie się na skórze Twoja biżuteria, ani nie rozpylaj perfum bezpośrednio na biżuterię. Codzienni przyjaciele – podkłady, perfumy, pianki i lakiery, niestety w tej sytuacji mogą się okazać Twoimi … wrogami.
4. Zerwany łańcuszek
Wyroby jubilerskie są bardzo delikatne. Wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne łańcuszki czy delikatne bransoletki, powinny być użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a Ty powinnaś zadbać o to, aby nie zabierać ze sobą cennej, delikatnej biżuterii np. na zajęcia sportowe. Podczas aktywności fizycznej, bardzo łatwo jest o zerwanie łańcuszka.
5. Zgubione zatyczki do kolczyków
Która z nas nie zgubiła w życiu przynajmniej jednej zatyczki do kolczyków? Aby uniknąć takich sytuacji zwróć uwagę na to, aby kolczyki odkładać do szkatułki z zawsze nałożonymi zatyczkami. Jeżeli położysz je osobno, łatwo mogą się zagubić wśród innych, a także przypadkiem upaść na podłogę. Gdy kupujesz nowe kolczyki pamiętaj, aby miały jak najbardziej solidną, mocno trzymającą się zatyczkę.
6. Zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne
Śpisz w biżuterii? Spanie w biżuterii niekorzystnie wpływa na strukturę i kształt biżuterii, zawieszek i ozdobnych elementów. Śpiąc nie kontrolujesz swoich ruchów, przez co biżuteria jest narażona na zarysowania i zgniecenia, zwłaszcza zawieszki łańcuszków, ale też kolczyki i ich zatyczki, które mogą się łatwo zgubić.