Bohaterem kolejnego wpisu z serii poświęconej najsłynniejszym jubilerom w historii jest Mario Buccelatti. Podczas lektury dowiesz się, w jaki sposób podbił międzynarodowy rynek jubilerski i czym wyróżniały się tworzone przez niego ozdoby.
Od Beltrami & Besnati do Piątej Alei
Mario Buccelatti urodził się w 1891 roku w mieście Ankona (Włochy). W rodzinnej historii wytwarzanie wyrobów jubilerskich zajmowało miejsce szczególne. Młody Mario nie zamierzał jednak kontynuować tradycji. Zmienił nastawienie dopiero wtedy, gdy po śmierci ojca przeniósł się wraz z matką i rodzeństwem do Mediolanu. To właśnie w tej światowej stolicy mody i finansowo-gospodarczym centrum Włoch zaczął zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu złotnictwa.
Naukę w renomowanym zakładzie Beltrami & Besnati nagle i niespodziewanie przerwał wybuch I wojny światowej. Mario Buccelatti zamienił przyrządy oraz narzędzia jubilerskie na broń i przez 3 lata służył we włoskiej armii. Po otrzymaniu wojskowego odznaczenia za zasługi na froncie powrócił do realizacji przedwojennych marzeń. Kontynuował naukę, a z czasem przejął firmę Beltrami & Besnati i nadał jej nową nazwę – Buccellati. Kolejne ważne rozdziały w jego karierze to: otwarcie pierwszego salonu obok jednej z najsłynniejszych scen operowych La Scala oraz sklepu w nowojorskiej Piątej Alei.
Mistrz grawerowania i unikalnego stylu
Warto zaznaczyć, że Mario Buccellati był pierwszym Włochem, któremu udało się otworzyć własny sklep w nowojorskiej Piątej Alei będącej jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych na świecie. W jaki sposób tego dokonał? Projekty biżuteryjne sygnowane jego nazwiskiem były jedyne w swoim rodzaju. Włoski jubiler nie podążał za modą i nie inspirował się dziełami innych. Wyznaczył własną drogę, dzięki czemu biżuterii Buccellati nie można było pomylić z żadną inną.
Mario Buccellatii uznawany jest za prekursora sztuki grawerowania biżuterii. Do najbardziej efektownych technik, z których korzysta się do dzisiaj, należy rigato. Grawerowanie biżuterii za pomocą tych kunsztownych metod sprawia, że jej powierzchnia wygląda tak, jakby pokrywały ją misterne koronki czy realistyczne wzory stworzone przez Matkę Naturę. Projekty Buccelatti nierzadko stanowiły połączenie różnych rodzajów metali szlachetnych. Dzięki temu sprawiały wrażenie niezwykle efektownych i ponadczasowych.
Do miłośników biżuterii sygnowanej nazwiskiem jednego z najbardziej cenionych włoskich jubilerów należeli arystokraci, aktorzy i inne osobistości. Gdy firma stworzona przez Mario Buccellati zyskała międzynarodową sławę, w tajniki sztuki jubilerskiej postanowił wdrożyć swojego syna – Gianmaria. Po śmierci Mario (w Mediolanie w 1965 roku) to właśnie syn zajął się zarządzeniem marką, a rodzinna tradycja po raz kolejny została ocalona.