Nowe kolczyki, delikatny łańcuszek, większość z nas chętnie nosi biżuterię i może nosić ją bez problemów. Srebrny zegarek czy złota zawieszka, nie stanowią żadnego problemu. Istnieje jednak grupa osób, która cierpi na przykre dolegliwości związane z noszeniem biżuterii wykonanej z niklu czy srebra. Dlaczego tak się dzieje?
Po pierwsze, swędzenie skóry i zaczerwienienie w miejscu styku biżuterii ze skórą, powinno nas już zaniepokoić. Jeżeli skóra jest czerwona, piecze i swędzi, najprawdopodobniej jesteśmy uczuleni na jeden ze składników biżuterii. Warto więc obserwować, ja nasza skóra reaguje na określone metale i wyciągnąć właściwe wnioski.
Uczulenia. Jak się objawiają?
Do najczęstszych uczuleń należą:
- zaczerwieniona skóra
- skóra, która czernieje
- uczucie dyskomfortu i swędzenia w miejscach, które mają styczność z metalem
Biżuteria wywołuje tylko jedno schorzenie – wyprysk kontaktowy. Nazywa się tak zmiany skórne, które powstają w miejscu przylegania do skóry jakiegoś przedmiotu. Zazwyczaj zaczyna się od pojedynczych, rozsianych grudek – drobnych i swędzących. Po pewnym czasie, mogą powstać większe ogniska rumieniowe, rumieniowo – obrzękowe lub rumieniowo – pęcherzykowe. Wyprysk kontaktowy może być wynikiem mechanicznego lub chemicznego drażnienia skóry, ale w przypadku biżuterii niemal zawsze mamy do czynienia z uczuleniem.
Uczulenie na złoto
Złoto należy do słabych alergenów. Uczulenie na złoto najczęściej wywołuje wspomniany wyprysk kontaktowy, czyli zmiany skórne powstające w miejscy przylegania skóry do noszonej przez nas biżuterii, np. wykonanej właśnie ze złota. Objawami są pojedyncze, rozsiane grudki wysiekowe, które są drobne i mogą powodować swędzenie.
Co ciekawe, według badań, na uczulenie na biżuterię częściej cierpią mieszkańcy krajów rozwiniętych ekonomiczne. Najczęściej wyprysk kontaktowy pojawia się na skutek noszenia obrączek i pierścionków, czasem złotych kolczyków. Medaliony i złote zegarki, bardzo rzadko są przyczyną alergii. Co ciekawe, złota biżuteria częściej szkodzi właśnie zimą niż latem.
Uczulenie na srebro
Podobnie jak w przypadku złota, uczulenie na srebro również występuje raczej rzadko. Uczulenie to najczęściej obserwowano do lat 40. ubiegłego wieku, ponieważ w tym czasie używano azotanu srebra do wyrobu srebrnych przedmiotów. Jak objawia się uczulenie na srebro? Praktycznie tak samo jak objawy uczulenia na złoto. Co ważne, alergia na ten metal rzadko występuje pojedynczo, najczęściej pojawia się w połączeniu z innym, zewnętrznym czynnikiem, czyli kontaktem ze słoną wodą. Objawy te, nasilają się podczas pocenia.
Uczulenie na nikiel
Szacuje się, że około 60 milionów osób zamieszkujących Europę, ma alergię na nikiel. Znajdziemy go zwłaszcza w wyrobach posrebrzanych i pozłacanych, czasami wykorzystuje się go również od produkcji złota białego. Reakcje uczuleniowe na nikiel to ropiejące dziurki w uszach, zaczerwieniona skóra, pieczenie czy też silne swędzenie. Objawy zewnętrzne upływają po zdjęciu biżuterii, w ciągu kilku godzin lub kilku dni.
Nikiel jest najczęściej występującym alergenem kontaktowym, a uczulenie pojawia się głównie u kobiet noszących zegarki, kolczyki, klipsy, pierścionki, łańcuszki i naszyjniki, które uczulają.
Nie należy jednak bagatelizować uczulenia na nikiel, ponieważ skóra, która wielokrotnie jest narażana na działanie jonów niklu, może zacząć się złuszczać prowadzić do dolegliwości przewlekłych. Jeżeli podejrzewamy, że możemy być uczuleni na nikiel, najlepiej wykonać testy alergiczne.
Czy można uniknąć reakcji alergicznej?
Niestety, całkowite pozbycie się objawów nie jest możliwe. Najważniejsze, aby tak jak w przypadku innych alergii, tak i w tym przypadku obserwować, jaki rodzaj biżuterii nas uczula, a przede wszystkim uważać na biżuterię o niskich próbach, która może zawierać zdecydowanie więcej składników, prowadzących do podrażnienia skóry.
Z badań wynika, że na biżuterię najczęściej są uczuleni mieszkańcy krajów ekonomicznie rozwiniętych, może więc się wydawać, że jest to spowodowane biżuterią srebrną i złotą, na którą mogą sobie pozwolić mieszkańcy tych krajów.
Pamiętajmy jednak, że srebro stosowane w jubilerstwie, nie ma wpływu na zdrowie, a w latach 40. naszego wieku, uczulenie na srebro występowało o wiele częściej.
no ja mam uczulenie na zwykłą bizuterie a kiedys kupilam posrebzany piekny pierscionek i na drugi dzien zaczol mnie swedziec strasznie palec i wyszly chrostki musialam go sciągnąc ropa leciala z chrostek niedawno kupilam pozlacany pierscionek bardzo piękny jestem ciekawa jak dlugo go ponosze i mam zloty lancuszek i dwa pierscionki zlote to z tym nie mam problemu….
Mam łańcuszek i strasznie swędzi mnie okolice szyi tak trwało od roku i miałam chrosty i różne wyprawki odkąd ściągnęła przestało mnie swedziec
Moja dziewczyna ma alergie na złoto i srebro ale tak, że ma poparzenia… chce się oświadczyć w któtce i chyba muszę wybrać Tytan
Mnie zdziwił strasznie fakt, że nosilem złoty krzyżyk przez lata bez żadnych wysypów krostek. Nagle zaczęła mnie swędzieć szyja w okolicach obojczyka. Nie wiedzialem dlaczego. Miesiąc temu skapnąłem się, że jest to niestety właśnie mój krzyżyk. Nie wiem co powinienem zrobić. Czy skoro nie miałem żadnej alergii to mogę ją nagle w jakiś sposób „usunąć”?
A ja mam obrączkę z bialego zlota i jestsm załamana bo odkąd zaszłam w ciaze nie nosiłam jej j sopiweo teeaz po powiększeniu moglam ja założyć a teraz czuhe swędzenie w miejscu obrączki.. 😒